До всього готовий: оцінюємо новий Subaru Crosstrek

0
1172
Subaru Crosstrek
-->

Раніше ми знали цю модель як XV, ще раніше – як Impreza XV, бо саме під таким ім’ям і почалася історія Subaru Crosstrek у 2010 році.

Текст: Микола Захаренков Фото: Subaru та автора

Як можна здогадатися, первісно це була така собі версія славнозвісної Impreza, дещо більше пристосована для експлуатації поза асфальтом. Від звичайної Impreza вона спочатку не дуже й сильно відрізнялася: більший кліренс, ширші колісні арки із захисним пластиком по контуру, трохи інший малюнок радіаторної решітки. Але час спливав, і ця модель все більше дрейфувала у бік кросоверів, допоки її цілком не захопила ця популярна течія.

Subaru Crosstrek

До речі, про популярність. За кількістю продажів Subaru XV, а відтепер Crosstrek, поступається лише Forester, тобто перед нами один із бестселерів Subaru.
Зауважимо, що не так давно ім’я XV та Crosstrek одночасно використовувалося на різних ринках: поки ми їздили на XV, американці, наприклад, на XV Crosstrek. Але ті часи вже минули, тепер Crosstrek – скрізь Crosstrek, бо виявилося, що це синтетичне ім’я точніше відображує сутність. Воно утворене від двох слів: Crossover (не потребує пояснень) та Trekking, тобто забіг по перетятій місцевості. Отже, ім’я символізує спроможність автомобіля однаково вільно почуватися в місті, у приміській місцевості та на бездоріжжі. Але чи відповідає це дійсності? Спробуємо розібратися.

Subaru Crosstrek

Попри всеосяжну тенденцію на збільшення габаритів, ця доля оминула Subaru Crosstrek. Він навіть став трошки компактнішим: довжина зменшилася на 5 мм (до 4480 мм), висота – на 10 мм (до 1605 мм). А колісна база виросла на 5 мм (до 2670 мм). Це дозволило Кросстреку, не втративши у внутрішніх габаритах, стати більш маневровим та зручним в умовах тісних міських вулиць.

Водночас зовні він робить помітно більший акцент на своїх здібностях долати бездоріжжя. Про це, наприклад, красномовно свідчить високо розташований капот із незвично високою зовнішньою частиною, що підкреслює випуклість кузовних панелей, зокрема крил. Значно більша, ніж у попередника, радіаторна решітка теж наголошує на міцності статури, притаманної SUV.

Subaru Crosstrek

 

Якщо подивитися на Subaru Crosstrek збоку, неможливо не помітити дуже цікаву форму нефарбованих захисних пластикових накладок переднього та заднього бамперів, що здіймаються угору під гострими кутами. Візуально вони немов підіймають передній і задній звіс у повітря, хоча ті звіси насправді дуже короткі та високі: між заднім бампером і землею можна наміряти майже сорок сантиметрів!

Дивує також форма накладок колісних арок. Вона доволі складна і вже не нагадує звичайний півкруг. Відтепер цей пластик не лише захисник, але й цікавий елемент дизайну, стилістично пов’язаний із фарами та задніми ліхтарями. Місцями навіть дуже цікавий: чи багато ви бачили накладок на колісні арки із… повітроводами? А спереду у Subaru Crosstrek вони саме такі, і це суттєво додає їм виразності. Але у такого дизайну є і цілком практична мета: відводити повітряні вихори, створювані кузовом, що, своєю чергою, покращує аеродинаміку та сприяє безпеці керування.

Subaru Crosstrek

Перше враження, коли відчиняєш двері, це… ні, почекайте, про салон – трохи згодом. Так ось, перше враження – це вага тих дверей! Вони здаються більш масивними та важкими, ніж зазвичай у цьому класі. Це добре, бо двері зачиняються з першого разу, їх не треба дотискати. Окрім того, вага свідчить не лише про товщину металу, а насамперед про добрячий шар шумоізоляції. Інженери дійсно доклали чималих зусиль, щоб позбавити салон зайвих шумів, адже вони є одним з основних джерел дискомфорту, який відчувають пасажири та водій.

Subaru Crosstrek

Інше вагоме джерело – розхитування голови під час руху. Це виявилося під час досліджень, які було проведено разом із представниками медичного університету. Саме так, вперше для розробки та вдосконалення автомобіля Subaru залучила медиків!
Вони й довели, що комфорт не обмежується лише рівнем вібрації, який до цього часу був у центрі уваги розробників. На рівні комфорту також позначаються звуки та зміна сприйняття візуальної інформації як наслідок ривків та хитання головою. Ба більше, під час руху, особливо коли кузов автівки нахиляється в повороті, звичайне сидіння діє як пружина, що нібито підсилює цей рух для попереку, хребта і голови. Через це з’являється перенапруження у м’язах спини та шиї, оскільки людина підсвідомо намагається утримати правильне положення на сидінні.

Тож задля боротьби із цим негативним явищем Subaru і розробила нові сидіння з підсиленою підтримкою крижового відділу хребта та стабілізацією таза. Йдеться не лише про форму крісел, але навіть про їхнє кріплення до кузова. Раніше конструкція передбачала кронштейни, а тепер сидіння кріпляться безпосередньо до кузова, що покращило жорсткість і вібраційну конвергенцію кріпильних елементів. Результат – зменшення ефекту розгойдування та підвищення комфорту руху.

Subaru Crosstrek

Передні сидіння мають не лише добру поперекову, але й бічну підтримку, та на додачу до цього вони ще й гарно оздоблені. У топовій комплектації Premium, наприклад, в оздобленні крісел використовується натуральна шкіра, до того ж перфорована. Під час тесту погода в Україні встановила черговий температурний рекорд – попри календар, за бортом було +29. Але спина почувалася досить комфортно і майже не пітніла, що, як розумієте, буде серйозною перевагою в епоху глобального потепління.
Інше враження, про яке обов’язково слід згадати – це підсвідоме відчуття захищеності, що виникає за кермом. Цим ми завдячуємо новій формі панелі приладів, що стала масивнішою. Те ж саме можна сказати і про центральну консоль, яка тепер більш помітно відокремлює водійську зону від пасажирської.

Але на тій консолі майже не залишилося фізичних клавіш – практично всім тут керує центральний дисплей. Він не лише істотно збільшився в розмірах (діагональ сягнула 11,6 дюйма), але й розташований вертикально, що є вагомим козирем в добу масового використання смартфонів.

Subaru Crosstrek

Серед головних принад інформаційно-розважальної системи нового покоління, вінцем якої є цей дисплей, можна назвати зрозумілу та логічну будову меню, гарний дизайн, швидкість реакцій на дотик, бездротові Apple CarPlay та Android Auto. До речі, надійний зв’язок зі смартфонами забезпечено, навіть якщо вони перебувають у сумках та кишенях. Хоча є суттєвий привід дістати їх звідти, бо Subaru Crosstrek пропонує бездротове заряджання. Доступний навіть режим швидкого заряджання (10 Вт), а якщо ваш смартфон його не підтримує, це не буде проблемою – в салоні Crosstrek вистачає зарядних портів (2,4 А та 3 А), які є спереду та позаду. Останні, щоправда, лише в топовому оснащенні.

Дисплей забезпечує зручне керування бортовими системами, навіть клімат-контролем. Але якщо вам зручніше встановлювати температуру звичними натисканнями на фізичні клавіші, Subaru не заперечує. Задля зручності розробники навіть інтегрували до дисплея клавіші керування температурою, підігрівом скла, магнітолою.

Subaru Crosstrek

Окремі клавіші на консолі теж є, вони керують стоянковим гальмом, підігрівом сидінь та системою кругового огляду. Остання пропонується лише в топовій комплектації Premium, але її таки варто здобути, бо, на відміну від аналогічних систем більшості конкурентів, круговий огляд Subaru Crosstrek покаже не тільки картинку з вишини пташиного польоту, але й деталізоване зображення зон біля передніх коліс з обох боків. Це дуже зручно не лише на бездоріжжі, але й при паркуванні у місті, бо допомагає точно оцінити відстань до бордюрів і не пошкодити симпатичні та недешеві диски.
Під капотом тестового Subaru Crosstrek – дволітровий бензиновий двигун (156 к.с.), що працює в парі з варіатором Lineartronic. Іноді можна почути голоси, що критикують подібне сполучення за слабеньку динаміку, але у випадку із Subaru Crosstrek ми маємо чим це спростувати.

Subaru Crosstrek

Хоча розгін до сотні за 10,4 секунди дійсно не назвеш напрочуд швидким, але й повільним – теж. На практиці динамічних здібностей цілком вистачає, щоб без напруження підтримувати динаміку потоку автомобілів і навіть трошки пустувати, якщо є натхнення та умови. Але ж більшість покупців Subaru – це доволі-таки розважливі люди, і вони цінують не стільки ефект втискання в крісло, скільки зручність керування, у тому числі і обертальним моментом.

І ось тут дует мотора та CVT розкриває свої найліпші якості. Subaru Crosstrek, як то кажуть, «іде за педаллю», тобто дозволяє доволі точно дозувати потік потужності та не перекручувати двигун без потреби, що дуже легко зробити у випадку з турбованим бензиновим мотором. Дається взнаки постійне вдосконалення як двигуна, так і варіатора. Останній отримав розширений діапазон передаткових чисел, що сприяє більш динамічному рушанню з місця і кращій економічності під час руху на високій швидкості. Інші зміни, що позначилися передусім на конструкції планетарної передачі та компонентів мастильної системи, призвели до зменшення рівня вібрацій і, знову ж таки, покращили динаміку та зменшили споживання пального. Мені легко вдавалося вкластися у 10 л/100 км по місту (майже паспортні дані!), а в заторах економити допомагала система старт-стоп. До речі, бортовий комп’ютер показує, скільки конкретно зекономлено. Так ось, загалом вісім хвилин, на які під час тесту двигун замовкав на зупинках перед світлофором або в тягучці, зберегли приблизно чверть літра пального.

Subaru Crosstrek

В той самий час система EyeSight, яку сміливо можна назвати «другим пілотом», берегла мої нерви. Ця добре відома система і раніше справедливо вважалася однією з найкращих, а зараз, після модернізації, вона взагалі справляє чудове враження. Subaru Crosstrek під керуванням EyeSight розганяється та гальмує саме так, як робив би професійний водій!

І це не дивно, адже нова стереокамера із ширшим діапазоном розпізнавання дозволяє електронному мозку Subaru Crosstrek краще орієнтуватися в дорожніх обставинах, а ширококутна монокулярна камера ефективніше розпізнає пішоходів та мотоциклістів.
Хоча блок камер, розташований у верхній частині лобового скла, має неабиякі габарити та, ніде правди діти, трошки перекриває огляд світлофорів, можна втішатися тим, що тепер адаптивний круїз-контроль має людське обличчя і підкорює логікою своєї роботи. А якщо водій раптом почне ловити гав, EyeSight вміло підстрахує – попередить про небезпеку і навіть виконає аварійне гальмування, яке буде ще ефективнішим завдяки новому, більш чутливому електричному підсилювачу гальм.

Subaru Crosstrek

Та Subaru Crosstrek можна полюбити не лише за це або за комфортну підвіску. Головна фірмова принада – симетричний повний привод, який разом із кліренсом у величезні 220 мм дозволяють без вагань з’їжджати з асфальту. Розподіл обертального моменту новою системою AWD (ACT-4) між передньою та задньою віссю «за замовченням» становить 60:40, і це дуже правильно, адже саме таким є розподіл загальної ваги автомобіля. А зміни в ACT-4 дали можливість додатково покращити відгук системи та рух автомобіля під час зміни курсу: Crosstrek більш впевнено, ніж раніше, тримає траєкторію в затяжних швидкісних поворотах.

Щодо поведінки на бездоріжжі, насамперед у глибокому піску, то новий Subaru Crosstrek цілком очікувано підтвердив своє реноме майже всюдихода: він дійсно здатен проїхати там, де не пройде більшість кросоверів.

Хоча автомобіль пропонується у двох комплектаціях, Active (1 336 600 грн) та Premium (1 500 600 грн), зробити вибір між ними не надто складно. Економити тут, здається, недоречно, бо початкова Active не запропонує ані світлодіодних фар, ані протитуманок, що в наші часи доволі дивно, і це при тому, що навіть у стартовому оснащенні вже є вельми недешева система EyeSight!

Subaru Crosstrek

Але в Active не буде багато чого іншого, що було б варто отримати. До прикладу, в комплектації Premium, окрім LED-фар і протитуманок, з’являється система кругового огляду із можливістю подивитися на зону біля передніх коліс, система контролю сліпих зон та навіть додаткові режими «Сніг»/«Бруд» та «Глибокий сніг»/«Багнюка» в системі X-Mode. Що вже казати про шкіряне оздоблення салону, підігрів керма, алюмінієві накладки на педалі, люк з електроприводом та електрорегулювання водійського крісла (10 положень). Так, комплектація Premium має більш ніж достатньо аргументів на свою користь.

Загалом цей кросовер справляє дуже гарне враження. Хоча його важко назвати найдоступнішим автомобілем у сегменті, ціна виглядає цілком виправданою, якщо заглибитися в деталі, зважити на вдалу та перевірену часом конструкцію та взяти до уваги безліч зусиль із модернізації, яких доклали розробники нового Subaru Crosstrek. Наразі він має все для комфортного пересування у місті та готовий без вагань вивезти своїх пасажирів навіть із доволі складного, як для кросовера, бездоріжжя.

Subaru Crosstrek

І в мене для вас є ще добрі новини: наразі діє акційна ціна. Subaru Crosstrek у комплектації Active можна придбати за 1 292 700 грн, а у Premium – за 1 451 000 грн. Тож радимо не зволікати та знайти час для особистого знайомства із Subaru Crosstrek, адже він того вартий.

НОВИНИ, ТЕСТ-ДРАЙВИ, ОГЛЯДИ: НАШ TELEGRAM-канал ПІДПИШИСЬ

Незвична новітність, звичайна надійність: тест-драйв нового Suzuki S-Cross

Майже електрокар: тест-драйв незвичайного Nissan Qashqai E-Power

Дешевше Дастера: Subaru випустила кросовер розміром із Таврію

Додати коментар