Антимонопольний комітет України пропонує уряду терміново повернути державний контроль на ринку пального.
Про це повідомляється на офіційному сайті АМКУ. “В умовах ситуації, яка склалася в країні, АМКУ впевнений, що держава повинна мати вплив на ринок, зокрема здійснювати заходи, спрямовані на запобігання дефіциту”, – йдеться у пресреліз. Зазначимо, що це суперечить думці прем’єр-міністра Дениса Шмигаля, який заявив, що в Україні є достатньо пального для стабільного проходження зими і його дефіциту не прогнозується.
НОВИНИ, ТЕСТ-ДРАЙВИ, ОГЛЯДИ: ПІДПИСУЙТЕСЬ НА НАШ TELEGRAM-канал УКРАЇНА ЗА КЕРМОМ. ВСЕ ПРО АВТО
Серед причин таких радикальних змін АМКУ називає:
- жоден державний орган і держава загалом не володіють повною й правдивою інформацією про обіг палива в Україні
- держава не може прогнозувати і планувати дії на ринку пального у зв’язку з відсутністю цієї інформації і залежить від учасників ринків
- бізнес, розуміючи безконтрольність ринку, може робити дії, законність яких важко перевірити
З січня до серпня 2022 року найбільші оператори роздрібного ринку пального не декларували зміни цін на товари. У зв’язку з цим Держспоживслужба проводила позапланові перевірки та виписувала штрафи. Однак станом на листопад 2022 року деякий бізнес досі не здійснює декларування роздрібних цін.
Тому такі перевірки неефективні. АМКУ вважає, що необхідно повернути звітність для учасників паливного ринку – звітність для Держстату і внесення даних до системи електронного адміністрування реалізації пального й спирту етилового (СЕА РПСЕ).
“Враховуючи підвищений попит на пальне, який у будь-який момент може призвести до повторення ситуації квітня-травня 2022 року, АМКУ вирішив терміново звернутися до Кабінету Міністрів України”, — йдеться у повідомленні комітету.
Забагато генераторів: чи вистачить Україні пального і що буде з цінами
В Україні катастрофічна ситуація з якістю пального: де безпечно заправлятися
За кермо без документів: українським водіям буде достатньо смартфона