Наскільки дорого обходяться черги на АЗС кожному українцю: розрахунок експертів

0
4117
АЗС
-->

Підраховано у яку суму обходиться пересічному автомобілісту кількагодинне очікування у заторах на автозаправках.

“Економіка створюється не добрими намірами, а професійними знаннями. Можна бути патріотом, але через незнання основ економічної науки шкодити рідній країні не менше, ніж зовнішній ворог”, – пише у своєму блозі науковий керівник Українського інституту економічного лідерства Ярослав Романчук.

Адміністративне регулювання цін на пальне в Україні спричинило скорочення його пропозиції на заправках. Було зруйновано баланс попиту та пропозиції. При постійному попиті скорочення пропозиції стало причиною різко збільшення черг на заправках.

Загалом в Україні довоєнна кількість активних автомобілів становила приблизно 7-7,5 млн. Припустимо, що за час війни ця кількість скоротилася до 4,5 мільйонів. Середній автомобіль заправляється один раз на три дні. Виходить, що на заправках щодня знаходиться близько 1,5 мільйона автомобілів.

АЗС УкраїнаІснує метод оцінки витрат – так звана монетарна оцінка часу українця. Вартість однієї години робочого часу некваліфікованого працівника становить ~ $4 за годину, керівника може досягати $200 за годину. Візьмемо для оцінки середній показник $8 за годину. Середній час у черзі – три години. Отже, витрати на черги за пальним (коли люди стоять у черзі, вони не виробляють товари та послуги) щодня становлять $24, у масштабах країни це $36 мільйонів, або більше ніж $1 млрд на місяць.

І це без урахування того, що в чергах на автозаправках спалюється те ж саме дефіцитне пальне, а двигун перегрівається – що не додає йому здоров’я.

Поки що, попри бадьорі обіцянки уряду, паливна криза в Україні триває і до насичення ринку ще далеко. Проте, не чекаючи зникнення дефіциту, чиновники вже планують повернути держрегулювання цін на бензин та дизпаливо. “Ми скасували цінове регулювання тимчасово. Але це не означає, що уряд дозволить займатися мародерством”, – заявив сьогодні заступник міністра економіки Денис Кудін.

Пальне вже не потрібне: в Україні почали перевіряти АЗС щодо завищення цін

Уряд відпустив ціни на пальне: скільки коштуватиме бензин та дизель

Немає і не буде: чому не вщухає паливна криза

Додати коментар